Millaista on vieraiden kielten opiskelu Helsingin yliopistossa? Entä millaista on opiskelijaelämä? Miten vieraiden kielten tutkimus muuttaa maailmaa?
Saksan, romaanisten kielten ja venäjän kielen opettajat, tutkijat ja opiskelijat kertovat vieraiden kielten opiskelusta. Tilaisuus on suomenkielinen.
Tilaisuus on tarkoitettu lukiolaisille ja yläkoululaisille, ja se järjestetään hybridinä. Voit tuoda omat kielten opiskelijasi paikan päälle Helsingin yliopistoon tai seurata tilaisuutta ryhmäsi kanssa etänä Zoomin välityksellä. Voitte osallistua koko ohjelmaan tai valikoiden vain osaan.
Aikataulu:
10:15-10:45 Tervetuloa ja Helsingin yliopiston kielten osaston esittely
10:45-11:30 Saksan kieli esittäytyy
11:30-12:15 Lounas (omakustanteinen)
12:15-13:00 Romaaniset kielet esittäytyvät
13:00-13:45 Venäjän kieli esittäytyy
Paikka:
Metsätalo, Unioninkatu 40, Helsinki, sali 1 (B116), 1. krs. ja Zoom.
Ilmoita ryhmäsi tapahtumaan osallistumistavasta riippumatta: https://elomake.helsinki.fi/lomakkeet/134904/lomake.html.
Ilmoittautuminen päättyy 1.5.2025. Paikat täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä.
Tervetuloa!
Lisätietoja:
Franka Kermer, franka.kermer@helsinki.fi
Germaaninen filologia, Kielten osasto, Humanistinen tiedekunta, Helsingin yliopisto
***
Yst. terv.
Leena Kolehmainen